Vaira Vīķe-Freiberga sajūsmina britu publiku Latvijas valsts Simtgades diskusijās Londonā un Edinburgā


27. – 28. martā Dr. Vaira Vīķe-Freiberga, bijusī Latvijas Republikas Valsts prezidente (1999-2007) un tagadējā pasaules valstu līderu alianses “Madrides klubs” prezidente viesojās Apvienotajā Karalistē, lai piedalītos Latvijas valsts Simtgades pasākumos Londonā un Edinburgā. Pasākumi bija veltīti Latvijas valsts pamatvērtībām – brīvībai, demokrātijai un vienlīdzībai.

27. martā notika Latvijas vēstniecības un Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) rīkota diskusija, kuras ietvaros Dr. Vīķes-Freiberga kopā ar Dr. Sergeju Gurievu (Sergei Guriev), ERAB galveno ekonomistu un profesoru Parīzes Politikas zinātņu centrā (Sciences Po Paris) un Aleksiju Latortū (Alexia Latortue), ERAB Korporatīvās stratēģijas direktori diskutēja par tēmu “Sievietes, attīstība un demokrātija”. Sarunā tika skarts ļoti plašs jautājumu loks – sākot ar latviešu nācijas un Latvijas valsts veidošanos, līdz pat jauno tehnoloģiju un mākslīgā intelekta ietekmei uz dzimumu līdztiesības un citiem jautājumiem. Dr.Vīķe-Freiberga skaidroja sociālās stigmatizācijas mehānismus un to negatīvo ietekmi uz sabiedrības attīstību.

28. martā Dr.Vīķe-Freiberga Edinburgas Universitātē uzstājās ar Latvijas valsts simtgadei veltītu lekciju “Vērtības un demokrātija mūsdienu pasaulē”. Vienā no pēdējo gadu Edinburgas Universitātes apmeklētākajiem pasākumiem, uz kuru bija ieradušies  daudzi studenti un jaunie profesionāļi, Latvijas bijusī prezidente rosināja diskusiju par izaicinājumiem, kurus nepieciešams pārvarēt, lai nodrošinātu demokrātisko vērtību saglabāšanu un attīstību.

Dr. Vīķe-Freiberga skaidroja latviešu tautas vietu Eiropas civilizācijas un vērtību attīstības kontekstā. Gadsimtiem apspiestā latviešu tauta spēja saglabāt savas vērtības un morālos principus. 1918.gadā tā izmantoja unikālo vēsturisko iespēju izveidot demokrātisku un vienlīdzības principā balstītu valsti, izcīnot brīvību un starptautisko atzīšanu.

V.Vīķe Freiberga uzsvēra, ka latviešu tauta pat smagākajos brīžos ir saglabājusi attieksmi pret cilvēku kā vērtību. Prezidente akcentēja, ka vēl viens principiāli svarīgs aspekts ir integritāte jeb spēja jebkuros apstākļos pieturēties pie savām vērtībām un morālajiem principiem, kas nodrošina gan tautas, gan indivīdu vērtību saskanību un viengabalainību.

Runājot par attīstību mūsdienās, V.Vīķe-Freiberga pieminēja pretrunīgās diskusijas par Stambulas konvencijas (Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbību ģimenē novēršanu un apkarošanu) piemērošanu Latvijā, principiāli uzsverot, ka liberālās vērtības nenonāk pretrunā ģimenes vērtībām.

Pasākums Edinburgā aizsāka Latvijas valsts Simtgades svinības Skotijā; to rīkoja Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē un Latvijas goda konsuls Skotijā Džons Makgregors sadarbībā ar Edinburgas Universitāti. Klātesošos sveica Edinburgas Universitātes Direktora vietnieks Starptautiskajos jautājumos Alans Makejs (Alan McKay), Latvijas goda konsuls Skotijā Džons Makgregors (John McGregor) un Latvijas vēstniecības Apvienotajā Karalistē pārstāvis Kaspars Krumholcs.

Informācijas avots: Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē