Vīķe-Freiberga: Vēlēšanu laikā nedrīkst snaust, bet nomodā jābūt dienu no dienas


Kā cīnīties ar viltus ziņām laikā, kad, pateicoties sociālajiem tīkliem, to izplatība pieaug aizvien straujāk? Par to ceturtdien Rīgā sprieda eksperti un bijušie pasaules līderi.

“Madrides klubs” apvieno vairāk nekā 100 dažādu valstu bijušos prezidentus un valdību vadītājus. Vairāki kluba biedri ceturtdien pulcējās Ārlietu ministrijā (ĀM), lai spriestu par aizvien pieaugošo viltus ziņu izplatību.

2001. gadā dibinātā ”Madrides kluba” prezidente ir Vaira Vīķe-Freiberga. Eksprezidente uzskata, ka cīņā ar viltus ziņām palīdz kritiskā domāšana. Turklāt informācija kritiski ir jāvērtē katru dienu, ne tikai īsu brīdi pirms Saeimas vēlēšanām.

Vaira Vīķe-Freiberga, bijusī Valsts prezidente:

“Nav tā, ka tikai pēdējās nedēļas pirms vēlēšanām pilsonis, kas visu laiku gulējis saldā miegā jeb murkšķa miegā, kā kādreiz viens slavens politiķis mums minēja, mēs neesam tai murkšķa miegā gulējuši, mēs esam visu laiku saņēmuši informāciju. Šī ir, es teiktu, intensīvāka pārdomu, intensīvāka izvērtēšanas izdevība, ko vēlēšanas mums sniedz. Un, es domāju, izmantosim to nevis, lai atgrieztos murkšķa miegā, bet, lai saprastu, ka dienu no dienas mums ir jābūt nomodā un snaust mēs nedrīkstam.”

Pāris atzīmes ”Like” jeb “patīk” sociālajā tīklā ”Facebook” par lietotāju ļauj apkopot ļoti plašu informāciju, kādu bieži vien nezina pat tuvākie cilvēki, novērojusi arī bijusī prezidente.

“Ir pienācis brīdis, ka tas, ko Orvels savulaik teica par 1984. gadu, ir sen jau sasniegts un pārsniegts. “Lielais brālis” mums seko visur. Šī informācija var tikt izmantota uz ļaunu, manipulāciju nolūkos. Tie, kam pieder šī informācija vai kam viņa ir pieejama, viņiem uzlikt tomēr gan no valsts, gan starptautisko līgumu viedokļa zināmu atbildību, kā ar šo informāciju rīkoties,” turpina Vīķe-Freiberga.

Tomēr ne visi piekrīt jauniem, globāliem tehnoloģiju gigantu ierobežojumiem. Vietējā komunikāciju milža – “Latvijas Mobilā telefona” – prezidents mudina vispirms atveseļot savu virtuālo telpu, aizliedzot interneta vidē izteikt anonīmus komentārus.

Juris Binde, “Latvijas Mobilais telefons” prezidents:

“Demokrātija un runas brīvība, protams, atļauj katram cilvēkam izteikt savu viedokli, bet tev ir jābūt gatavam zem šī viedokļa parakstīties. Ļoti bieži interneta vidē cilvēki pat tādus prātīgi diskutējamus jautājumus cenšas nepublicēt, jo tūlīt pēc tam seko anonīmu komentētāju cenzūra, vilnis, kas šo racionālo daļu noslauka.”

Šobrīd nevienai valstij Eiropā nepietiek kapacitātes, lai iesaistītos cīņā pret viltus ziņām, un Latvija uz šī ne pārāk priecīgā fona neizskatās slikti. Turklāt pirms Saeimas vēlēšanām atbildīgās iestādes esot veikušas nopietnu sagatavošanās darbu, uzskata NATO Stratēģiskās komunikācijas izcilības centrs.

Eksperti mudina valstu valdības dezinformācijas apstākļos vienmēr būt notikumiem kaut vienu, bet – soli priekšā.

Pasaules līderu kluba ieteikumi tiks apkopoti un vēlāk iesniegti šonedēļ gaidāmajā Rīgas konferencē.