Vīķe-Freiberga: Tieslietu sistēmas sakārtošana būtu labākā dāvana Latvijai simtgadē


Latvijai vēl ir jāstrādā pie tieslietu sistēmas sakārtošanas, kas būtu labākā dāvana valsts simtgadē, uzskata bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga. Viņa rosina vērtēt tiesnešu un prokuroru kvalifikāciju ik pēc desmit gadiem.

Intervijā LTV raidījumā “Viens pret vienu” Vīķe-Freiberga atzina, ka tieslietu sistēmas un maksātnespējas procesa sakārtošana Latvijā ir daudz par lēnu. Šīs jomas “staļļi nav visi izmēsti un izgrābti”.

Rīcības trūkumu šajā jomā eksprezidente saista arī ar kādu politiķu tiešu ieinteresētību, taču detalizētāk viņa skaidrot atteicās, jo tas varētu beigties ar tiesvedību.

Komentējot tieslietu sistēmas darbu, Vīķe-Freiberga norādīja, ka tās neatkarība negarantē to, ka tā būs godīga un nekorumpēta. Viņasprāt, vajadzētu ik pēc desmit gadiem izskatīt tiesnešu kvalifikāciju, izvērtēt spriedumu kvalitāti un cik daudzi no tiem tiek atcelti augstākajās instancēs. Līdzīgi būtu jāpievērš uzmanība arī prokuroru darbam.

Jābūt mehānismiem, kas uzrauga spriedumu kvalitāti, uzskata Vīķe-Freiberga.

Vajadzīga arī atgriezeniskā saite, lai spētu sekot līdzi cilvēku izaugsmei. Un, piemēram, dot iespēju tiesnešiem paņemt vienu gadu brīvu un doties studijās uz ārvalstīm. Eksprezidente uzsvēra, ka Latvijā ir vairāk jāiegulda tieslietu sistēmā.

Lai šajā jomā būtu pārmaiņas, jāsasniedz sabiedrības kritiskā masa, kas to vēlētos. Arī pašiem tiesnešiem vairāk jāpievērš uzmanība tieslietu sistēmai.

Vīķes-Freibergas ieskatā, tieslietu sistēmas sakārtošana būtu labākā dāvana Latvijai tās simtgadē.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/vike-freiberga-tieslietu-sistemas-sakartosana-butu-labaka-davana-latvijai-simtgade.a220616/