Vīķe-Freiberga: Man ir skumji par «Brexit»; Kamerons ieies vēsturē kā neveiksmīgākais britu premjers


Ir skumji, ka Lielbritānijas iedzīvotāju vairākums referendumā ceturtdien, 23.jūnijā, tomēr nolēma, ka valstij ir jāpamet Eiropas Savienība (ES), to intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” atzina bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Eksprezidente atzina – viņai jau bijusi priekšnojauta, ka briti tomēr nolems pamest ES, taču domājusi, ka pārsvars būs nedaudz mazāks. Savu lēmumu briti ir pieņēmuši, un ar to būs jāsadzīvo. “Man par to ir skumji,” atzina Vīķe-Freiberga.

Viņa norādīja, ka ES būtu spēcīgāka ar Lielbritāniju tās sastāvā, jo tā ir viena no lielākajām ekonomikām pasaulē.

“Mēs būsim vājāki bez viņiem, bet viņi arī būs vājāki bez mums,” uzskata Vīķe-Freiberga.

Latvijas eksprezidente lēsa, ka šāds referenduma iznākums ir saistīts ar īsredzīgo politiku no Lielbritānijas premjera Deivida Kamerona puses.

Kamerons paziņoja par referendumu pēc tam, kad šajā pavasarī apsolīja referendumu, jo savā partijā nespēja noturēt vienotu pozīciju jautājumos par britu īpašo statusu ES.

“Viņš to darīja kā īsredzīgu, iekšpolitisku manevru, kas tagad izraisīja ļoti smagas sekas,” uzskata Vīķe-Freiberga.

Latvijas eksprezidente lēsa, ka Kamerons ieies vēsturē kā neveiklākais, neveiksmīgākais un īsredzīgākais britu premjers.

“Pats viņš to zupu savārīja un tagad [ar atkāpšanos no amata] mūk prom no atbildības un grib, lai cits tagad viņa vietā to procesu turpina, kuru viņš bezatbildīgi uzsāka,” norādīja Vīķe-Freiberga.

Viņa norādīja – ja kāds Lielbritānijā domā, ka, valstij pametot ES bloku, būs labāk bez ES kā nastas, tad šie cilvēki rūgti maldās.

Vīķe-Freiberga uzskata, ka arī Eiropas Komisijas vadītājs Žans Klods Junkers varēja veiksmīgāk risināt sarunas ar Lielbritāniju pirms referenduma izsludināšanas.

“Mēs nedzirdējām no ES puses tādu spēcīgu vēlmi ar britiem sastrādāties, lai visi kopā savas problēmas risinātu,

nevis lai nostādītu Lielbritāniju pret Eiropu, kā tas tajā debatē notika jau iepriekš,” noteica Vīķe-Freiberga.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/vike-freiberga-man-ir-skumji-par-brexit-kamerons-ieies-vesture-ka-neveiksmigakais-britu-premjers.a189256/