Vaira Vīķe-Freiberga piedalās Pasaules sieviešu asamblejā Tokijā


No 28. līdz 31. augustam pēc Japānas premjerministra ielūguma, bijusī Latvijas Valsts prezidente Dr. Vaira Vīķe-Freiberga apmeklēja Tokiju, kur piedalījās Pasaules sieviešu asamblejā (World Assembly for Women in Tokyo: WAW! 2015).

Uzrunājot asamblejas dalībniekus, Dr. V. Vīķe-Freiberga augsti novērtēja tikko pieņemto Japānas likumu, kas veicinās sieviešu līdzdalību darba tirgū un īpaši atbildīgos amatos uzņēmumu valdēs. Viņa uzsvēra, ka valsts var daudz palīdzēt, radot labvēlīgus apstākļus, kas sievietēm atļauj līdzsvarot karjeru ar ģimenes dzīvi un bērnu audzināšanu.

Patiesas līdztiesības pamatā ir savstarpēja iecietība un cieņa pret līdzcilvēkiem, kas ir īpaši svarīgi laikā, kad pasaulē notiek tik daudz militāru konfliktu un pastāv neatrisinātas humānās krīzes.

Dr. V. Vīķe-Freiberga piedalījās arī paneļdiskusijā par sievietēm, kas nonākušas dzīves grūtībās un dzīvo zem nabadzības līmeņa, jūtas sabiedrības atstumtas, bezpalīdzīgas vai ir vientuļās mātes. Viņām ir jāpalīdz izmantot visas iespējas uzlabot savu situāciju un kļūt sadzirdētām, efektīvāk izmantojot gan valsts iestāžu, gan nevalstisko organizāciju palīdzību, gan masu medijus.

Vizītes laikā Tokijā Dr. V. Vīķe-Freiberga tikās ar Japānas premjerministru Šinzo Abi (Shinzo Abe), ar savu kolēģi Starptautiskās krimināltiesas Upuru fonda valdē tiesnesi Moto Noguči (Motoo Noguchi). Kā Madrides kluba prezidente viņa tikās arī ar bijušo Japānas premjerministru Jasuo Fukudu (Yasuo Fukuda) un apsveica viņu, kļūstot par Madrides kluba dalībnieku. Dr. V. Vīķe-Freiberga sniedza vairākas intervijas Japānas vadošo masu mediju pārstāvjiem.

Starptautisko asambleju atklāja Japānas premjerministrs Šinzo Abe. Tajā piedalījās valsts amatpersonas, augsta līmeņa starptautisko organizāciju pārstāvji, diplomāti, akadēmisko aprindu, nevalstisko organizāciju, vadošo uzņēmumu un masu mediju pārstāvji. Asambleja pulcēja vairāk nekā tūkstoti dalībnieku.

Pasaules sieviešu asambleja Tokijā notiek otro reizi. Pirmais šāda veida pasākums tika organizēts 2014. gada septembrī.