Vaira Vīķe–Freiberga dalās pārdomās par drošības jautājumiem Ukrainā


Kijevā 11. septembrī bijusī Latvijas Valsts prezidente Dr. Vaira Vīķe–Freiberga, piedaloties 12. Jaltas Eiropas stratēģijas (Yalta European Strategy, YES) foruma darbā, uzstājās panelī „Atturēšanas politika, jauna Jalta, vai kas? Atjaunojot Eiropas drošību”.

Dr. V. Vīķe–Freiberga vērsa uzmanību uz to, ka Ukrainas tauta ir liela nācija ar savu identitāti, nacionālās pastāvēšanas vēsturi un piesardzīgu optimismu. Ukraiņi veido un stiprina nāciju laikā, kad karadarbība pie Ukrainas robežām nopietni apdraud visas pasaules drošību. „Jūs cerat uz labāko, bet tajā pašā laikā jums ir jāgatavojas sliktākajam scenārijam. Starpkaru periodā Latvija bija neitrāla valsts, bet šīs neitralitātes sekas bija okupācija, tāpēc pēc neatkarības de-facto atgūšanas mēs izvēlējamies iestāties NATO – kolektīvās drošības organizācijā,” uzsvēra Dr. V. Vīķe–Freiberga.

Paneļdiskusijā uzstājās arī Ukrainas ārlietu ministrs Pavlo Kļimkins (Pavlo Klimkin), NATO ģenerālsekretāra vietnieks politiskajos un drošības jautājumos Džeimss Apaturajs (James Apparthurai), Minhenes Drošības konferences priekšsēdētājs Volfgangs Išingers (Wolfgang Ischinger) un citi.

YES forumu atklāja Ukrainas prezidents Petro Porošenko (Petro Poroshenko) un foruma dibinātājs, Ukrainas uzņēmējs un mecenāts Viktors Pinčuks (Viktor Pinchuk).

Krievijas īstenotās Krimas pussalas okupācijas un nelikumīgās aneksijas dēļ jau otro gaduYES forums notiek Kijevā, nevis Livādijas pilī Jaltā. Foruma mērķis ir veicināt taisnīgas, demokrātiskas un veiksmīgas Ukrainas attīstību, palīdzēt valstij reformu īstenošanā un atbalstīt eirointegrāciju.

Dr. V. Vīķe – Freiberga apmeklēja mūsdienu mākslas centru Pinchuk Art Centre un tikās ar O. Razumkova vārdā nosauktā Ukrainas politisko un ekonomisko pētījumu centra ekspertiem. Dr. V. Vīķe–Freiberga laipni piekrita kļūt par centra uzraudzības padomes locekli.

Vairāk par forumu: http://yes-ukraine.org/en.