TV3 dokumentālā filma ”Trejāda Vaira”


1. decembrī Latvijas eksprezidentei Vairai Vīķei-Freibergai gaidāmi īpaši svētki – 80 gadu jubileja. Suminot Vīķi-Freibergu jubilejā, TV3 piedāvā skatītājiem dokumentālu filmu ”Trejāda Vaira”.

Filmas autors Arnis Krauze sarunā ar Skaties.lv atklāj, ka uzzināt, kā eksprezidente dzīvo šodien, bijusi interesanta pieredze arī viņam.

”Ilgi domājām, kādu nosaukumu likt filmai. Atļāvāmies eksprezidenti uzrunāt personiski – kā vienkārši Vairu, jo esam dzirdējuši, ka cilvēki sarunās viņu tā arī dēvē – vienkārši par Vairu.Viņas mūža darbs ir saules dainu pētīšana, kas apkopotas grāmatā ”Trejādas saules”. Izlēmām par nosaukumu ”Trejāda Vaira”,” Skaties.lv stāsta Krauze.Viņš atklāj, ka filma atspoguļos eksprezidentes trīs dažādās personības šķautnes. ”Atklāsim viņu gan kā dzīvesbiedri Imantam, mammu un vecmammu, gan kā politiķi, gan kā zinātnieci un dainu pētnieci,” stāsta filmas autors.

Šajā nolūkā Krauze un filmēšanas grupa sekojusi Vairai dažādās dzīves situācijas pēdējā gada garumā.

”Iemūžinājām Vairu, gan piedaloties dažādos forumos, gan ļoti privātās ainās viņas mājās Īvandē, rušinoties puķu dobēs,” stāsta Krauze.

Filmas autors neslēpj, – viņu personīgi pārsteidzis tas, cik eksprezidente ir zinoša attiecībā uz puķu šķirnēm un botānikas jomā.

Arnis Krauze filmas autors:  ”Mūsu ideja bija vērot eksprezidentes dzīvi tādu, kāda tā ir, neko neinscenējot. Iemūžinājām viņu no tāda skatpunkta, kā daudzi viņu nav redzējuši. Mums gadu gaitā bijuši priekšā foto, kuros prezidente redzama, sniedzot uzrunas oficiālos pasākumos. Bet, vai esat redzējuši, kā viņa ”krokšos” dodas uz vietējo tirgu, lai nopirktu kauliņus sunītim?”

Pašu filmas autoru pārsteigusi Vairas fenomenālā atmiņa. ”Viņa detalizēti spēj pastāstīt par bērnību Latvijā pirms trimdas, dzīvi bēgļu nometnē, kur netrūkst sāpīgu brīžu, jaunāko māsu zaudējot, pusaudzes gadiem Marokā.

Mani izbrīnīja tas, ka viņa spēj perfekti atsaukt atmiņā, piemēram, to, kā pēc lietus smaržojis bruģis Lāčplēša ielā, kur viņa bērnībā dzīvoja,” tā Krauze, atklājot, ka šādu mīļu un jauku epizožu, kurās eksprezidente tiek atklāta no pavisam citas puses, filmā noteikti netrūks.

”Par viņas politisko darbību jau viss ir bijis – negribējām atkārtot visus vecos arhīvus, bet gan parādīt eksprezidenti no citas puses – atklājot, kāda tagad, desmit gadus pēc prezidentūras, ir viņas ikdiena.

Esmu pārsteigts, cik joprojām piesātināts ir viņas darba grafiks 80 gados,” tā Krauze.

”Trejāda Vaira” piektdienas, 1. decembra, vakarā būs aizraujošs skatāmgabals visdažādākajai auditorijai – ne tikai politikas ekspertiem.

”Būs interesanti gan jauniem cilvēkiem, kuri Vairas Vīķes-Freibergas prezidentūras laikā bija skolas solā, gan ļaudīm, kuri pieredzējuši, ka viņas darbības panāca Latvijas iestāšanos Eiropas Savienībā un NATO.

Gan tiem, kuri bija Mežaparkā uz Dziesmu svētku estrādes, kad viņa teica savu slaveno runu: ”Mēs esam stipri, mēs esam vareni!”

Tā būs iespēja redzēt prezidenti ne tādu, kā ierasts,” atklāj filmas autors.

Avots: https://skaties.lv/zinas/latvija/sabiedriba/privati-foto-ka-tagad-dzivo-vaira-vike-freiberga-radita-unikala-filma-par-eksprezidenti/