Sirds mozaīka. Patapa


Zenta Mauriņa: Darba prieku latvietis pazīst dziļāk, nekā tā pretstatu PATAPU. Pats vārds „patapa” mūsu literatūrā tiek reti lietots: kā apburta princese tas dus vārdnīcas slejās un viena otra dzejnieka grāmatā. Daudz vairāk nekā patapu latvietis pazīst dīkonību, dīkā stāvēšanu, proti, vaļas brīžu negatīvo izmantošanu un novērtējumu.

Īsto patapu pazīst putni un augstākas kultūras cilvēki. Patapa ir iekšēja augšana, radīšanas, nobrieduma nepieciešamais priekšnoteikums. Saki man, kā tu vadi savu patapu, un es tev pateikšu, kas tu esi. Stulbeņi un tukšgalvji lūko brīvo laiku nosist, turpretī iekšķīgi bagāts cilvēks vienmēr zinās, kā aizpildīt savus vaļas brīžus. Iekšķīgi nabagais karo pret garlaicību kā pret ļaunāko ienaidnieku. … Fantāzijas apbalvotā būtne patapas brīžos cels visizšķērdīgākās ēkas – gaisa pilis, bezfantāzijas būtne – patapas brīžos vij striķi, ar ko pakārties.

“Dainās tāds jēdziens kā patapa nav pārāk dziļi apcerēts. Bet netieši mēs redzam, ka, protams, mūsu senči saprata, ka viss dzīvē iet cikliski, veidojas un eksistē,” norāda Vaira Vīķe-Freiberga.

“Bija diendusa, cēlās ļoti agri līdz ar sauli, garās vasaras dienās tas bija garas darba dienas. Tad bija pusdienas miers, kad varēja ēnā atgulties no lauku darbiem, bija arī launags, kad bija atkal pauze, kas tagad ir kafijas pauze.

Man šķiet, ka cilvēki, vai apzināti vai uzsvērti, vai refleksa veidā kaut kādu patapu iegūst, izņemot tos, kas ir kaut kādos katorgas vai spaidu darbos. Tiek turēti kā vergi. Man šķiet, ka gan dainās, gan mūsdienās tie patapas brīži, kas latvietim ir vistuvāk pie sirds, ir kontakts ar dabu. Mēs vēl ar vīru saviem dalībniekiem 3×3 nometnēs uzstādījām jautājumu, kur jūs gūstiet sirdsmieru, kur vislabāk atgūstaties no stresa un piepūles. 99,9% atbildēja – pie dabas.”

Šomēnes savu 80. dzimšanas dienu svin Vaira Vīķe-Freiberga, un 120. gadskārtā pieminēsim rakstnieci, filozofi un esejisti Zentu Mauriņu. Atzīmējot šīs jubilejas, Adventa laikā līdz pat Ziemassvētkiem, ļausim abām decembra jubilārēm satikties ēterā mūsu ik dienas rubrikā, kurā Vaira Vīķe-Freiberga pārlasīs Zentas Mauriņas esejas.

Avots: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/labriit/sirds-mozaika.-patapa.a97015/