Sirds mozaīka. Līdzsvars


Zenta Mauriņa: Daudz sāpju cilvēkam būtu aiztaupīts, ja viņš spētu pareizi atrisināt nolīdzinājumu starp es un ārpasauli, ja pareizi novērtētu savas spējas un, sevi netaupīdams, neatlaidīgi censtos pēc reiz spraustā mērķa. Apbrīnojami daudz cilvēks spēj panest, ja cīnās par savu pārliecību, bet, ja viņam jācīnās, pildot kādu pavēli, viņu nogurdina, nomāc un demoralizē. Pašgribēta nelaime ir vieglāk panesama nekā citu uzspiestā laime.

Jāatrod līdzsvars starp veselīgu pašapziņu un cēlu rimtību. Pārāk liela pašapziņa noved pašdievināšanā, paštaisnīgumā, despotismā un lieluma mānijā; pašapziņas trūkums turpretī attīsta vienu no kaitīgākajiem baciļiem – mazvērtības izjūtu, kas vairāk cilvēku aizdzinusi bojā nekā tuberkuloze vai anēmija.

“Te var tikai piebilst, ka robeža starp veselīgu pašapziņu un mazvērtības sajūtu daudziem ļaudīm ir grūti izprotama. Viņa te īsos vārdos un ļoti kodolīgi norāda, ka jautājums ir par līdzsvaru. Pārliecīga paštaisnība un narcisisms, un egoisms ir sava veida pataloģija. Dīvainā kārtā viņas dziļākā sakne ir mazvērtības sajūta,” vērtē Vaira Vīķe-Freiberga.

“Varētu teikt, ka pārliecīga pašapziņas trūkuma situācija, gan tāda, kur šķiet, ka viņas ir par daudz, nāk no tā, ka ir nedrošība par savu vērtību.

Labākais ko vecāki un skolotāji var bērnam ieaudzināt ir šo veselīgo līdzsvaru – tev ir kā cilvēkam, kā personai sava vērtība, tā tev nav ne jāizpelnās, ne jānopērk, ne citādi jāizcīna. Cilvēkam katram no dzimšanas ir sava vērtība. Taču viņam ir reālistiski jāskatās uz sevi, kur ir viņa stiprās puses, kur vājās, ko dara labi, ko mazāk labi, un visu to pieņemt ar rēnu, jeb kā viņa saka cēlu rimtību, pārāk nepārdzīvojot un neradot nevajadzīgas ciešanas.

Tā ir tāda gara ekvilibristika, par kuru šeit ir runa.

Šomēnes savu 80. dzimšanas dienu svin Vaira Vīķe-Freiberga, un 120. gadskārtā pieminēsim rakstnieci, filozofi un esejisti Zentu Mauriņu. Atzīmējot šīs jubilejas, Adventa laikā līdz pat Ziemassvētkiem, ļausim abām decembra jubilārēm satikties ēterā mūsu ik dienas rubrikā, kurā Vaira Vīķe-Freiberga pārlasīs Zentas Mauriņas esejas.

Avots: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/labriit/sirds-mozaika.-lidzsvars.a96411/