Saruna LTV Panorāmā par britu karalieni Elizabeti II, viņas 90.dzimšanas dienā


Pretstatā valdīšanas dimanta jubilejas svinību vērienam, šogad daudz klusāk iecerētas britu karalienes Elizabetes II 90 gadu jubilejas svinības. Viņa ir vēsturē visilgāk valdījusī britu karaliene un reizē arī viena no ietekmīgākajām pasaules politiskajām figūrām, kuras loma sākās jau Otrā pasaules kara laikā, palīdzot stiprināt savas tautas morāli.

2006.gadā karliene Elizebete II ar vīru – Edinburgas hercogu – ierodas vizītē Latvijā. Līdz tam divas reizes Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga jau bija tikusies ar karalieni Bekingemas pilī. Svinīgajā pieņemšanā Mazajā ģildē Elizabete II demonstrēja savu mākslu – censties katram veltīt kaut mazu nedalītas uzmanības mirkli.

“Ļaudis bija sastādīti pa grupām un profesijām. Piegāja pie katras grupas un ar katru aprunājās. Neklāstīja savu dzīves filozofiju, bet bija kāds šarmants vārds, ko katram pateikt, reaģējot uz stāstu par sevi. Un tā ir ļoti augsta pilotāža. To mācās no agras bērnības un visa mūža garumā. Viņa to izkopusi līdz augstākai mākslas formai. (..) Šī māksla runāt ar jebkuru cilvēku ar tādu majestātisku distanci un tajā pašā laikā cilvēcību un sirsnību un likt justies, ka tajā brīdī ir vienīgais, kas ir viņa uzmanības lokā un centrā, un viņa ar viņu personīgi runā –  un viņš to visu mūžu atcerēsies. Tā ir ārkārtīgi augsta māksla,” sprieda Vīķe-Freiberga.

Tiesa, pirmo reizi Vīķe-Freiberga ar karalieni tikās kā jauna zinātniece Kanādā, pati būdama Elizabetes II pavalstniece.

“Pēc vakariņām viņa apstaigāja un ik pa laikam pie kāda apstājās. Edinburgas hercogs no savas puses un Viņas Majestāte pie manis. Angliski un franciski. Es uzskatīju par vajadzīgu, tā kā es no Kvebekas, uzrunāt franciski. Vēlāk, kad biju Oksfordā un kad man par kolonijām kaut ko niecīgu izteicās – kā jums tur tajā Kvebekas provincē… “Jā ziniet, kad es tikos ar Viņas Majestāti…” Viņa brīnišķīgi runā franciski. Tiem snobiem bija mute ciet, jo viņi mājestātei tuvumā nebija bijuši, bet es esmu ne tikai vakariņas ēdusi, bet arī apsveicinājusies un aprunājusies,” noteica Vīķe-Freiberga.

Tiekoties Bekingemas pilī, karaliene Elizabete II viesiem tēju salej pati. Tā tas bija, arī tiekoties arī ar Vīķi-Freibergu. Elizabete II ir pazīstama ar savu prasmi izmantot karaļnama etiķeti un protokolu, lai stiprinātu monarha varu mūsdienu mainīgajā pasaulē. Starp citu, viņas pirmais premjerministrs bija Sers Vinstons Čērčils.

“Karaliene jau pēc principa arī politikā nemaisās, bet viņa, piemēram, katru reizi, kad pieņem jaunu premjeru, sagaida no viņa – tāpat kā karaliene Viktorija – ka viņš nometas ceļos Viņas Mājestātes priekšā, lai pieņemtu no viņas žēlīgās rokas viņa nozīmējumu par premjeru. Un viņa tādas mazas niansītes māk paturēt tajās tradīcijās, lai nav tā, ka karaļnams ir tukša vieta. Ne tuvu ne,” sacīja Vīķe-Freiberga.

 

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/cilvekstasti/dzive/britu-karaliene-elizabete-ii–ietekmiga-savaldiga-un-ar-dzelzainu-pienakuma-apzinu.a179363/

Foto: ekrānšāviņš no LTV “Panorāma” sižeta.