Runa prezidentes rīkotās vakariņās par godu Rīgas konferences atklāšanai 2006. gada 27. novembris, Mazā ģilde


Ģenerālsekretāra kungs (NATO ģenerālsekretārs Jāps de Hops Shēfers),Shēfera kundze,Senator Lugār (ASV senators Ričards Lugārs), Džuliani kungs (bijušais Ņujorkas mērs Rūdolfs Džuliani), Gruzijas parlamenta spīkera kundze (Nino Burdžanadze), Ekselences,Dāmas un kungi, Dārgie draugi!

 

Man ir patiess prieks kā prezidentei redzēt Jūs visus šeit šinī ārkārtīgi svarīgajā notikumā, jo šī galotņu sanāksme, kas notiek Rīgā ir ļoti īpaša dažādu iemeslu pēc, un viens no šiem iemesliem ir tas, ka tādējādi tiek parādīts, kā NATO ir pārveidojusies no organizācijas kas stājās pretī Dzelzs priekškara virzīšanai uz priekšu, par daudz plašāku organizāciju. NATO šeit mums Latvijā atgādina par tām lielajām izmaiņām, kas mums notikušas. Mums ir jābūt priecīgiem par to, ka Eiropa vairs nav sadalīta. Cik ļoti mums ir paveicies, ka tik daudzās valstīs ir radusies iespēja atgūt neatkarību, ir iespēja noteikt pašiem savu nākotni un attīstību, kā arī dzīvot mierā, drošībā un demokrātijā. 

 

Mums ir snieguši tik daudz atbalsta pievienošanās procesā NATO. Mēs īpaši vēlamies pateikties mūsu īpašajam viesim senatoram Lugāra kungam, kurš vienmēr ir atbalstījis Baltijas valstu neatkarības centienus, arī tad, kad tas bija tikai kā sapnis, kā teorētiska iespēja, bet ne kaut kas, kas būtu praktiski sasniedzams šo cilvēku dzīves laikā. Senator Lugār, es gribētu Jums pateikties par visiem tiem gadiem, kurus Jūs bijāt uzticīgs saviem principiem un palīdzējāt pārliecināt savus kolēģus un politiķus ASV par to, cik svarīgi ir pieturēties pie principa, ka nācijai ir tiesības noteikt savu nākotni un nācijai, kas ir bijusi neatkarīga, ir jādod iespēja atgūt šo neatkarību.

 

Es vēlētos pateikties arī ģenerālsekretāra kungam, kurš atbalstīja mūsu kandidatūru organizēt NATO galotņu sanāksmi Rīgā. Varbūt tas nav uzreiz acīm redzams, bet tiklīdz šis lēmums tika pieņemts, visi saprata, cik simbolisks tas ir organizēt šo galotņu sanāksmi Rīgā.

 

Dāmas un kungi!

 

Es esmu priecīga redzēt šeit tik daudz izcilu viesu, izcilu zinātnieku, kuri ir domājuši par drošības jautājumiem un par to, kā nācijas varētu nodrošināt kolektīvo drošību, sadarbojoties, atbalstot vienai otru, kā arī veicinot demokrātisku un brīvu diskusiju gan runājot par ilgtermiņa, gan īstermiņa stratēģijām. Šajā konferencē piedalās cilvēki ar dažāda veida pieredzi – gan zinātnieki, gan deputāti, gan valsts ierēdņi, gan politiķi.

 

Es gribētu pateikties arī cilvēkiem no NATO konferences atbalsta grupas, kas ar saviem ziedojumiem palīdzēja organizēt šo konferenci. Es gribētu pateikties Jums visiem un novēlēt auglīgu, interesantu konferenci un it īpaši, lai Jūsu idejas kalpotu par iedvesmu un vadlīniju tiem valstu vadītājiem, kuri šeit satiksies Rīgas galotņu sanāksmē un pieņems lēmumus, kas ietekmēs ne tikai dalībvalstis, bet arī citas pasaules valstis.

 

Paldies! Man ir patiess prieks Jūs redzēt.

 

Tauta ir vēstures ugunīs pārbaudīta, tā ir norūdīta ciešanu un netaisnību kaltuvē. Tā saprot brīvības nozīmi un vērtību. Tā saprot, ka ir vērts par katru cenu brīvību atbalstīt, uzturēt, aizstāvēt un par to cīnīties. Šajā vēsturiskajā un svinīgajā brīdī mēs svinīgi solām un apņemamies, ka centīsimies darīt visu, kas ir mūsu spēkos, lai ne tikai dotu savu ieguldījumu Alianses stiprināšanā, bet arī darītu visu, kas darāms, lai veidotu tādu pasauli, kurā taisnība un brīvība ir pieejamas visiem.