Parīzes Orsē muzejā (Musée d'Orsay) izskan Baltijas festivāls


2018. gada 29.maijā Parīzes Orsē muzejā noslēdzās Baltijas festivāls, kas paralēli izstādei “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” notika no 22. līdz 29. maijam. Orsē muzeja apmeklētājiem tika piedāvāta plaša kultūras programma: koncerti, filmu programma, tikšanās ar autoriem literatūras salonā, latviešu valodas meistarklases, lielās intervijas par vēstures un aktuālajiem jautājumiem, dažādas aktivitātes bērniem, kā arī īpaši gatavots Baltijas bankets muzeja restorānā.

Festivālu iesāka vērienīgs Kremerata Baltica koncerts, kuru apmeklēja aptuveni viens tūkstotis skatītāju. Koncerta noslēgumā orķestrim pievienojās Igaunijas filharmonijas koris Kaspara Putniņa vadībā un atskaņoja Pētera Vaska skaņdarbu “Klusuma auglis”, kas saviļņoja ne vienu vien klausītāju.

Latvijas Republikas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga (1999 -2007) bija Orsē muzeja goda viesis un piedalījās Baltijas festivālā, uzstājoties ar lekciju par latviešu tautas kultūras mantojumu – dainām, kā arī piedaloties īpašā intervijā plašai publikai muzeja konferenču zālē. Eksprezidente stāstīja par Latvijas valsts vēstures līkločiem un savu personisko pieredzi dažādos dzīves posmos, gan kā bērnam, gan vēlāk, kā profesorei un visbeidzot kā valsts prezidentei, kuras prezidentūras laikā Latvija iestājās Eiropas Savienībā un NATO, tādā veidā pilntiesīgi atgriežoties Eiropas tautu saimē. Otrs īpašais viesis, ar kuru notika tikšanās, ir Strasbūras nacionālās bibliotēkas pētnieks un Baltijas valstu vēstures speciālists Dr. hist. Žiljēns Gelēns (Julien Gueslin). Intervijas sagatavoja un vadīja franču žurnāliste Mariela Vituro (Marielle Vitureau).

Īsi pirms festivāla sākuma Francijas izdevniecībā Editions Courtes et Longues tika publicēts latviešu rakstnieces Luīzes Pastores un ilustratores Elīnas Brasliņas mākslas detektīvs “Pazudušais pērtiķis” franču valodā (tulkotājs Nikolā Ozano (Nicolas Auzanneau)). Festivāla laikā bija iespēja tikties ar Elīnu Brasliņu, kura Orsē muzeja grāmatnīcā sniedza autogrāfus un tikās ar lasītājiem.

Festivāla kulminācija bija svētdien 27.maijā, kad četri latviešu diasporu kori:  “Ugunis” no Briseles, “Meluzīna” no Luksemburgas, “Trejzemīte” no Strasbūras, Freiburgas un Bāzeles un “Latve” no Parīzes uzstājās Orsē muzeja centrā zem joma, pulcinot publiku skulptūru alejā. Koncerti guva lielu publikas atsaucību, un Orsē muzeja sociālajos tīklos straumēto koncerta video ir apskatījuši jau vairāk nekā 29 000 skatītāji no visām pasaules malām, kas izteikuši ļoti daudz pozitīvu atsauksmju komentāros. Visaizkustinošākais brīdis neapšaubāmi bija pēdējā dziesma “Pūt vējiņi”, uz kuru pievienojās arī V.Vīķe-Freiberga un dziedāja kopā ar koristiem un francūžiem, kas piedalījās pirms koncerta vadītajā dziedāšanas meistarklasē.

Koncertu pagodināja arī Orsē muzeja prezidente Loransa Dekāra (Laurence des Cars), Dziesmu un deju svētku izpilddirektore Eva Juhņēviča, pirmā Latvijas vēstniece Francijā pēc neatkarības atjaunošanas Aina Nagobads-Ābola, kā arī Latvijas vēstnieks Francijā Imants Lieģis.

Festivāls ir viena no Latvijas valsts simtgades Latvijas Ārlietu ministrijas koordinētās Publiskās diplomātijas programmas norisēm Francijā.

Izstāde “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstīs” Orsē muzejā tika atklāta šā gada 9.aprīlī un tā ir vēl skatāma līdz 15. jūlijam.

Informāciju sagatavoja:

Latvijas vēstniecība Francijā
6, Villa Said, 75116 Parīze, Francija
Tālrunis: + 33 1 536 458 10
Fakss: + 33 1 536 458 19
E-pasts: embassy.france@mfa.gov.lv

Avots: http://www.mfa.gov.lv/paris/aktualitates/60230-parizes-orse-muzeja-musee-d-orsay-izskan-baltijas-festivals

 

LTV “Kultūras ziņas”: Latviešu valoda un literatūra Orsē muzejā:

 

Baltijas mūzikas festivāls Parīzes Orsē muzejā

 

Baltijas literārā salona atklāšanas pasākums – Vairas Vīķes-Freibergas lekcija par Latvijas kultūras mantojumu – dainām – Orsē muzejā Parīzē Baltijas festivāla ietvaros, kas rīkots par godu Baltijas valstu simtgadei.
Foto: Laura Štokmane-Guillopē

Baltijas literārā salona atklāšanas pasākums – Vairas Vīķes-Freibergas lekcija par Latvijas kultūras mantojumu – dainām – Orsē muzejā Parīzē Baltijas festivāla ietvaros, kas rīkots par godu Baltijas valstu simtgadei.
Video: Laura Štokmane-Guillopē