Par latviešu svētku Eslingenā patronesi kļūs Vaira Vīķe-Freiberga


Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga ir devusi savu piekrišanu kļūt par svētku patronesi šī gada jūnijā Vācijas pilsētā Eslingenā notiekošajiem plašajiem latviešu svētkiem, šodien informēja pasākuma koordinatore, Laura Putāne.

Svētki tiek rīkoti, godinot 1947. gadā notikušos latviešu Dziesmu Svētkus Eslingenā, kas bija viens no nozīmīgākajiem pēckara latviešu diasporas kultūras dzīves notikumiem. Pasākums no 15. līdz 18. jūnijam tiek rīkots par godu šo svētku 70. gadadienai, kā arī ieskandinot 2018. gadā gaidāmo Latvijas valsts simtgadi.

Dalību svētkos ir solījusi Latvijas Kultūras ministre Dace Melnbārde, kā arī mūzikla “Eslingena” autore – ASV dzīvojošā Lolita Ritmane, kas ir vienīgā no latviešiem, kas jebkad saņēmusi prestižo Emmy mūzikas balvu.

“Rit vēl pēdējās dienas, kad diasporas mākslinieciskās grupas var pieteikt savu dalību Eslingenas Dziesmu svētkiem, taču jau tagad pieteikušies vairāki simti dalībnieku no 23 kolektīviem un desmit Eiropas valstīm, arī daži mākslinieciskie kolektīvi no Latvijas,” pauda Putāne.

Kā liels panākums minams Vācijas pilsētas Eslingenas pašvaldības atbalsts latviešu svētku rīkošanai, uzsvēra Putāne. Vācu partneri devuši konceptuālu piekrišanu svētku gājiena norisei cauri pilsētai, tāpat pašvaldība atļāvusi izmitināt svētku dalībniekus skolu sporta zālēs, līdzīgi kā tas notiek Dziesmu svētkos Latvijā.

“Eslingena ir viena no tām retajām Vācijas pilsētām, kas neskarta izdzīvojusi otro pasaules karu. Te – Eslingenā pie Nekārupes – latvieši pulcējās pirms 70 gadiem un te mēs aicinām visus atkal satikties 2017. gadā, lai izzinātu un atdzīvinātu Eslingenas vēsturisko stāstu un pieskandinātu pilsētas ielas, parkus, pagalmus un koncertzāles ar mūsu bagātīgo latviešu tautas mantojumu – dziesmu, deju un folkloru,” mudina Laura Putāne.

Svētki tiks atklāti ar dievkalpojumu un tūliņ pēc tam dalībnieki dosies svētku gājienā cauri pilsētai. Kā dienas kulminācija minama latviešu dziesmu spēle “Eslingena”, kuru iestudē aktieri un dziedātāji no astoņām Eiropas valstīm. Mūzikla režisors ir Jānis Mūrnieks no Latvijas, vokālais pedagogs – Ilze Atardo.

Otrajā dienā uz kopkoncertu aicinās gan dejotāji, gan dziedātāji, bet vakarā, kā jau tas latviešiem pieņemts – svētku balle. Trešā diena atvēlēta folklorai, vienlaikus ieskandinot strauji tuvojošos vasaras saulgriežus.

Laura Putāne aicina: “Lai piepilda Eslingenu cilvēki tautas tērpos, lai vienojamies gājienā pa ielām, kur tūkstošiem latviešu kāju spēruši, un ieskatāmies skolu pagalmos, kur to bērni skolā gājuši! Lai satiekamies un vienojamies kopīgā dziesmā un dejā! Lai sajūtam savu spēku, savu piederību un savu vienreizību!” Svētku organizatori aicina arī citus diasporas dejotājus, dziedātājus un folkloristus no Eiropas, kā arī Kanādas, Austrālijas un Amerikas pieteikt savu dalību vēl līdz 15. janvārim un sarīkot plašus satikšanās kultūras svētkus atkal pēc 70 gadiem Eslingenā.

Avots: http://www.la.lv/par-latviesu-svetku-eslingena-patronesi-klus-vaira-vike-freiberga/