LSM: Vīķe-Freiberga: Trampam būs radikāli jāmaina ASV politika, vai viņš nespēs pildīt solījumus


Ja par ASV prezidentu kļūs republikānis Donalds Tramps, savu solījumu pildīšanai viņam būs radikāli jāmaina ASV politika, vai arī viņš nespēs šos solījumus piepildīt, otrdienas rītā intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma”, vēl pirms visu rezultātu apkopošanas, sacīja bijusī Latvijas prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Komentējot pašlaik vērojamos rezultātus, Latvijas eksprezidente pauda, ka Trampa uzvaras vilnis veļas pāri aizvien vairāk ASV štatiem un demokrātes Hilarijas Klintones izredzes izbāl ar katru minūti.

Šie rezultāti gan apstiprina jau labu laiku virmojošo sajūtu, ka ASV nevar turpināt kā līdz šim. Lieli sabiedrības slāņi piedzīvojuši lielas pārmaiņas savos dzīves līmeņa standartos. Radās arī plaisa starp Vašingtonu un pārējo Ameriku.

Demokrātu partija, kas bijusi pie varas pēdējos astoņus gadus, neapjēdza, ka lēnām pazaudēja kontaktu ar savu vēlētāju bāzi, kas balstījās uz strādniekiem jeb tā dēvētajām “zilajām apkaklītēm”.

Tramps priekšvēlēšanu kampaņā spēlējis uz ļaužu sarūgtinājumu, vilšanos un nepiepildītām cerībām un solīja to atrisināt. Tagad būs ārkārtīgi nopietna situācija: Tramps vai nu radikāli mainīs ASV ārpolitiku un iekšpolitiku, vai nespēs pildīt savus solījumus, lēš Vīķe-Freiberga.

“Tāds prezidents, kura partijai ir vairākums abās palātās, manuprāt, ir spējīgs ļoti daudz ko paveikt, kas viņam ienāk prātā vai ko viņš ir solījis, un daži no šiem solījumiem ir mazliet biedējoši, lai neteiktu vairāk,” atzina eksprezidente.

Viens no tiem ir “viņa attieksme pret Eiropu, saviem partneriem un NATO, par Amerikas Savienoto Valstu lomu visā pasaules mērogā”.

“Trampa kungam acīmredzot nav ne bālākās idejas par ārlietām, tad jāatceras arī, ka tad, kad prezidents Obama tika ievēlēts, viņš arīdzan nebija nedz ceļojis pa pasauli, nedz arī par ārpolitiku interesējies. Tā kā tā nav pirmā reize, kad ASV prezidenta krēslā sēžas cilvēks, kam ārpolitika nav bijusi viņa stiprā puse,” atzina Vīķe-Freiberga.

“Tad mums atliek cerēt, ka tie padomnieki, kurus viņš izvēlēsies un kuros ieklausīsies, ka tie būs pietiekami saprātīgi, lai saprastu, ka Amerikas ārpolitika ir kaut kas, kas ir būvēts gadu desmitu garumā, kur ir kopējas vadlīnijas, kas iet pāri partiju atšķirībām un partiju programmām, kas ir valstiskie mērķi un valstiskās programmas,” norādīja bijusī prezidente.

Ziņots, ka 8.novembrī notikušas ASV prezidenta vēlēšanas, kurās sacenšas republikānis Donalds Tramps un demokrātu kandidāte Hilarija Klintone. Vēlēšanām tuvojoties noslēgumam, krietnu soli priekšā – un soļa attālumā no ASV prezidenta amata – ir Tramps.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/vike-freiberga-trampam-bus-radikali-jamaina-asv-politika-vai-vins-nespes-pildit-solijumus.a209316/

Foto: LETA, Edijs Pālens