Krustpunktā: Vaira Vīķe-Freiberga vērtē starptautiskos un iekšpolitikas notikumus


Vīķe-Freiberga: Vācijas prasība pēc solidaritātes nav godīga, taču bēgļi ir jāuzņem

Vācijas prasība pēc Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu solidaritātes patvēruma meklētāju uzņemšanā un pārmetumi par tās trūkumu ir netaisnīgi, tomēr cilvēki ir jāuzņem arī Latvijai, intervijā Latvijas Radio programmā „Krustpunktā” sacīja bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Viņa norādīja, ka savulaik Vācija nāca klajā ar apgalvojumu, ka „mēs, vācieši, esam gatavi viņus uzņemt”. Taču brīdī, kad patvēruma meklētāju kļuva par daudz, „izskanēja pārmetumi par solidaritātes trūkumu”. Viņasprāt, šie pārmetumi nav godīgi, jo lēmums uzņemt ievērojamu skaitu patvēruma meklētāju bija Vācijas un nevis ES lēmums.

Vīķe-Freiberga atzina, ka ir neparasti, ka uz Eiropu plūst tik ievērojamas un koncentrētas cilvēku masas kā šobrīd. Tādējādi var izvirzīt pieņēmumu, ka cilvēki, kas nāk uz Eiropu, ne vienmēr bēg no kara frontes.

No otras puses, daudzviet Eiropā, tostarp Latvijā, ir slikta demogrāfiskā situācija. Viņasprāt, uzņemt patvēruma meklētājus „nebūtu nekāda traģēdija” un diskutēt par vairāk nekā 500 patvēruma meklētāju uzņemšanu Latvijā ir nožēlojami.

Ziņots, ka pērn ES ieradās vairāk nekā miljons patvēruma meklētāju. Vairums no tiem devās uz Vāciju un Zviedriju. Saskaņā ar ES dalībvalstu vienošanos Latvijai no Itālijas un Grieķijas būs jāuzņem vairāk nekā 500 cilvēki.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/vike-freiberga-vacijas-prasiba-pec-solidaritates-nav-godiga-tacu-begli-ir-jauznem.a170447/

 

Vīķe-Freiberga: Referendums par ES ir viena no lielākajām britu kļūdām pēc Otrā pasaules kara

Referenduma izsludināšana par līdzdalību Eiropas Savienībā (ES) ir viena no lielākajām politiskajām Lielbritānijas kļūdām pēc Otrā pasaules kara, intervijā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā” sacīja bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Viņa norādīja, ka izstāšanās no ES kaitētu gan Lielbritānijai, gan savienībai. „Eiropas vienotībai tas būtu ļoti liels trieciens. Londonas Sitija ir viens no lielākajiem finanšu centriem pasaulē, (..) un iziešana no ES tai būtu liels un bēdīgs notikums,” sacīja Vīķe-Freiberga.

Viņa skaidroja, ka Lielbritānija ir bijusī impērija un kodolvalsts, kam „sēdēt blakus tādai Luksemburgai, Igaunijai un Latvijai nekad nav paticis”. No otras puses, Lielbritānijai ir daudz ieguvumu, piedaloties ES.

Gadījumā, ja briti tomēr izstāsies no ES, tad savienība „tiktu manāmi vājināta – nav uzreiz jāsabrūk”.

Ziņots, ka 23.jūnijā Lielbritānijā notiks referendums par izstāšanos no ES. Solījumu rīkot referendumu saviem iedzīvotājiem iepriekš priekšvēlēšanu laikā solīja Lielbritānijas premjers Deivids Kemerons.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/vike-freiberga-referendums-par-es-ir-viena-no-lielakajam-britu-kludam-pec-otra-pasaules-kara.a170450/

 

Bijusī prezidente: «Vienotība» atgādina cilvēku, kas uz līdzenas vietas salauzis kāju

Partija „Vienotība” patlaban atgādina cilvēku, kurš uz līdzenas vietas ir salauzis kāju, un tās politiku var raksturot kā pašiznīcinošu, intervijā Latvijas Radio raidījumam „Krustpunktā” teica agrākā Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

„Te ir partija, kas ne tikai iešauj sev kājā, bet arī ieies vēsturē kā pašiznīcinoša,” viņa norādīja. Proti, partija zaudēja valdības vadību un ietekmīgus ministru posteņu nesaprotamu iemeslu dēļ. Valdības parasti krīt, ja ir kādi iekšējie strīdi vai nespēja pieņemt nākamo budžetu. „Nekas no tā nav noticis,” pauda Vīķe-Freiberga.

Vienīgais arguments, kāpēc ir mainīta valdība – Eiropas Savienības līdzekļu apguve, kas notiks pavisam drīz.

Vīķe-Freiberga arī norādīja, ka pēc tik kardināla un nelabvēlīga notikumu pavērsiena „Vienotības” vadība, ja tā būtu rietumvalstīs, atkāptos. Viņa gan neņēmās spriest, vai tas tieši šajā konkrētajā gadījumā būtu jādara „Vienotības” vadītājiem, jo tā ir partijas iekšējā lieta.

Ziņots, ka decembra pirmajā pusē par demisiju paziņoja toreizējā premjere Laimdota Straujuma („Vienotība”) un viņas vietā februārī stājās Māris Kučinskis (ZZS). Līdz ar premjera amata zaudējumu „Vienotība” zaudēja arī finanšu un satiksmes ministru amatus, taču ieguva citus posteņus, kas gan ir mazāk ietekmīgi un līdz ar to mazāk iekāroti.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/latvija/zinas/bijusi-prezidente-vienotiba-atgadina-cilveku-kas-uz-lidzenas-vietas-salauzis-kaju.a170459/

 

Foto un informācijas avots: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/krustpunkta/eksprezidente-vaira-vike-freiberga-verte-starptautiskos-un-ieksp.a64222/