ERAB atzīmē 25 gadu jubileju; pasākumā Londonā īpašā viešņa – Vīķe-Freiberga


Londonā šajās dienās pulcējas prominenti politiķi, valdību pārstāvji, baņķieri, ekonomisti, lai piedalītos Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas (ERAB) 25 gadu jubilejas ieskaņas pasākumos.

Latvija ir ERAB dalībvalsts kopš 1992. gada, un pie mums banka finansējusi vairāk nekā 70 projektus simtiem miljonu eiro vērtībā. Bankas pasākumā kā īpašā viešņa uzstājās bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka dibināta 1991.gadā, un Londona šonedēļ notika  pirmais pasākums no 25 gadu jubilejas svinību pasākumu sērijas.

Pasākumā tika prezentēts pētījums par izmaiņām 25 gadu laikā valstīs, kurās banka strādā, paneļdiskusijā tika apspriesti izaicinājumi, ar kādiem šīm valstīm ir nācies saskarties.

Viena no īpašajiem Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas diskusijas viesim bija bijusī Latvijas prezidente un Madrides kluba prezidente Vaira Vīķe-Freiberga, kuras iesaistīšanos diskusijā klausītāji gaidīja ar aizturētu elpu.

“Klausītāji jautāja – kad jūs cilvēki Baltijā beigsiet iesaistīties korupcijā jūsu lielākajos projektos? Un es teicu – dāmas un kungi, tad, kad jūs, pārstāvot lielas Rietumu kompānijas, beigsiet dot kukuļus mūsu amatpersonām!” diskusijā sacīja Vīķe-Freiberga.

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka ir starptautiska institūcija, kurā apvienojušās 65 valstis, Eiropas Kopiena un Eiropas Investīciju banka. Bankas mērķis ir sekmēt pāreju uz tirgus ekonomiku un uzņēmējdarbības attīstību Centrālās un Austrumeiropas valstīs, kā  arī veicināt inovācijas un dzīves apstākļu uzlabošanos.

Vaira Vīķe-Freiberga  stāsta, ka banka tika dibināta ar dubultnolūku – “viens bija radīt kapitālu, kā nekā ieviešot kapitālismu pēc komunisma, kapitāls ir vajadzīgs, un ne jau nu mums bija uzkrāti līdzekļi”.

“Un bez rezervēm mums bija jāsāk absolūti viss no nulles, un no paša sākuma, un banka tomēr bija gatava zināmos projektos ieguldīt. Visās šajās jaunattīstības zemēs pēc komunisma sabrukšanas viņu ieguldījums nav zemē metams. Bet viņiem bija dubultprogramma – viņi arī mudināja šīs valstis ne tikai saņemt naudu un palīdzību, bet pārmainīt savu pārvaldes sistēmu,” atgādināja eksprezidente.

Ekonomiskā izaugsme palēninās visā pasaulē, taču bankas galvenais ekonomists Hanss Pīters Lanks uzskata, ka Latvijai ir ļoti labas iespējas attīstīties, ja Latvija izmantos savas priekšrocības.

“Latvijas ekonomika ir ļoti atvērta un globāla, tai ir visas iespējas to izdarīt. Manā skatījumā Latvijas galvenajai prioritātei būtu jābūt investīcijām izglītībā un spējai izmantot savā labā citur radītas inovācijas, adaptējot tās Latvijas ekonomikā, kā arī izmantot Latvijas sakarus ar citām valstīm Austrumeiropā,” pauda Hanss Pīters Lanks.

Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības bankas jubilejas pasākumi turpināsies visu gadu dažādās valstīs, nākamnedēļ ir gaidāma jaunas filiāles atklāšana Vašingtonā.

Avots: http://www.lsm.lv/lv/raksts/arzemes/zinas/erab-atzime-25-gadu-jubileju-pasakuma-londona-ipasa-viesna–vike-freiberga.a177883/