Diena: Vīķe-Freiberga: Ļoti baidos par ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu


Latvijas eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga atzinusi, ka viņu ļoti satrauc 8.novembrī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu iznākums. “Es ļoti baidos par vēlēšanu iznākumu, atklāti sakot,” sarunā ar telekanālu TV3 neslēpa Vīķe-Freiberga.

Eksprezidente uzsver, ka šīs vēlēšanas ir būtiski atšķirīgas no iepriekšējām. Proti, ierasti ASV prezidenta vēlēšanās abas lielās partijas – Demokrātu partija un Republikāņu partija – izvirza samērā līdzvērtīgi kvalificētus cilvēkus, kuru būtiskākās atšķirības meklējamas ideoloģijā. Šoreiz, pēc eksprezidentes domām, šāda vienādības zīme nav liekama.

“Būsim godīgi. Klintones kundzei ir pieredze visos valdības līmeņos. Ja mēs runājam par pieredzi un izpratni par to, kā valsts darbojas un kā administrācija darbojas, un kas ir attiecības ar citām valstīm, nu nav tāda kandidāta bijis, kam ir tik ļoti liela pieredze. Viss cits – tie ir subjektīvie faktori,” pauda Vīķe-Freiberga.

Runājot par nesenajiem Trampa izteikumiem, kur miljardieris piedraudējis neatzīt vēlēšanu rezultātus sava zaudējuma gadījumā, Vīķe-Freiberga atceras misiju Kirgizstānā, kurā piedalījusies kā valstu eksprezidentus apvienojošā Madrides kluba pārstāve. Toreiz konsultēti vietējie politiķi par to, kā sarīkot demokrātiskas vēlēšanas pēc tam, kad tautas sacelšanās rezultātā amatu zaudējis līdzšinējais prezidents. Kādas partijas līderis Vīķei-Freibergai teicis: “Ja es neuzvarēšu, tas nozīmēs, ka vēlēšanas nav bijušas godīgas, jo daudz cilvēku solījuši, ka balsos par mani.” Tobrīd izteiciens šķitis kā kuriozs, kas iespējams tikai valstī ar vāju demokrātisko iekārtu, bet tagad nākas dzirdēt līdzīgus apgalvojumus no ASV prezidenta amata kandidāta.

“Ja Trampa kungs tik zemu vērtē ASV demokrātiju, tad baidos, ja viņu ievēl, Trampa rīcība arī varētu būt – kas man ir ērti, to es pieņemšu, kas man nav ērti, to es nepieņemšu. Bet demokrātijas pamatprincips ir sekot likumiem, kas visiem ir vienādi. Te nu Trampa kungs ir parādījis, ka gluži kā Orvela Fermā, visi ir vienādi, bet daži ir “vienādāki” par citiem,” sprieda Vīķe-Freiberga.

Avots: http://m.diena.lv/raksts/latvija/viedokli/vike-freiberga-loti-baidos-par-asv-prezidenta-velesanu-iznakumu-14159000

Foto: LETA, Ieva Makare